Soczewki dla aktywnych

soczewki dla aktywnych

Wady wzroku powodują konieczność ich korekty poprzez noszenie okularów lub stosowanie soczewek. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, ale warta odnotowania jest coraz większa ilość miłośników soczewek kontaktowych. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów soczewek, jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Każdy ma możliwość wybrania tych, które najbardziej odpowiadają jego trybowi życia.

Podział soczewek ze względu na okresu użytkowania

  • Soczewki jednodniowe – są bardzo tanie i łatwo dostępne.
  • Soczewki dwutygodniowe – można je nosić przez 14 dni bez konieczności wyjmowania.
  • Soczewki miesięczne – noszone są przez 30 dni i nocy, bardzo wygodne w używaniu, nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dawniej wada wzroku bardzo utrudniała zawodowe uprawianie sportu i prowadzenie aktywnego trybu życia. W trakcie treningów trzeba było ściągać okulary, co negatywnie odbijało się w osiąganych wynikach. Upowszechnienie soczewek znacznie poprawiło komfort osób uprawiających sport. Przede wszystkim wpłynęło na ich bezpieczeństwo. Nie muszą ciągle poprawiać spadających okularów i nie grozi poranienie im oka w razie ich rozbicia. Szczególnie narażeni na urazy byli piłkarze oraz pięściarze.

Noszenie soczewek wskazane jest także przy wykonywaniu niektórych zawodów. Pozwalają na jednoczesne zakładanie okularów ochronnych, nie powodują parowania szkieł przy wchodzeniu do ciepłych pomieszczeń, dlatego wskazane są dla osób, które dużo pracują na polu. Okulary powodują dyskomfort także przy częstym schylaniu się, ponieważ trzeba je ciągle poprawiać.

Soczewki to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także poszerzenie pola widzenia. W okularach to pole ograniczają oprawki. W przypadku soczewek takie ograniczenia nie występują, łatwiej jest więc dostrzegać to, co się dzieje z boku. Badania amerykańskie prowadzone wśród dzieci uprawiających sport potwierdziły, zmiana okularów na soczewki u 70% dzieci poprawiła osiągane przez nich wyniki.