Modne okulary

okulary markowe - modne oprawki

Osoby z wadami wzroku nie są już skazane tylko na proste oprawki okularowe w kilku odcieniach brązu lub złote oprawki metalowe. Salony optyczne oferują wiele modeli od najprostszych, tanich markowych po oprawki projektowane przez uznanych stylistów.

Jak dobrać oprawki?

Oprawki powinny być dobrane starannie, bo służą codziennie i przez kilka miesięcy. Musimy się po prostu dobrze w nich czuć. Istnieje kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać przy wyborze oprawek. Okulary powinny być dobrane pod kątem kształtu twarzy, nosa, koloru włosów, stylu ubierania się.

  • wielkość oprawek – powinna być tak dobrana, by górna krawędź nie wystawała ponad linię brwi,
  • grubość oprawek – dostosowana do mocy szkieł i wielkości twarzy,
  • fason oprawki – dobrany do kształtu twarzy i głowy.

W zależności od kształtu twarzy

To bardzo istotny element w wyborze oprawek. Nawet pięknie wyglądające oprawki nie wszystkim pasują:

  • twarz okrągła – oprawki o kształtach kanciastych (kwadraty, prostokąty),
  • twarz kwadratowa – oprawki okrągłe, owalne, najlepiej żyłkowe,
  • twarz podłużna – oprawki szerokie, owalne,
  • twarz owalna – najbardziej uniwersalna, pasują do niej oprawki wszystkich typów,
  • twarz sercowata – najlepsze oprawki o zaokrąglonych kształtach.

Generalnie oprawki powinny mieć odmienny kształt niż kształt twarzy. Dobrze dobrane mogą doskonale maskować pewne mankamenty urody lub bardzo dużą grubość szkieł.

Jaką markę oprawek wybrać?

Nie ma w tym zakresie jakiejś ogólnej zasady, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Wiele osób woli kupić kilka oprawek popularnych marek o różnym kształcie i kolorze. Mogą je wtedy odpowiednio dopasowywać do stroju. Do wyboru mamy oprawki Santino, Moretti lub Belutti. Oprawki takie kosztują od kilkudziesięciu złotych. To dobry wybór dla osób, których wada wzroku nie jest ustabilizowana. Wiele osób stawia jednak na elegancję i odpowiedni desing. One najchętniej wybierają oprawki renomowanych marek jak Vogue, Versace czy Ray-Ban. Cena ich wynosi kilkaset złotych, ale są trwałe i odzwierciedlają najnowsze trendy w modzie.