Okulary Vs Soczewki

okulary lepsze od soczewek

Wady wzroku są najczęściej diagnozowanym schorzeniem – wykrywane są one już u małych dzieci, a tym samym dają szybką możliwość podjęcia interwencji mających na celu nie tylko poprawę komfortu życia, ale również sprawienie, że wada nie będzie się dalej rozwijała. Czy okulary rzeczywiście są najlepszą metodą korekcji wzroku i mają przewagę nad innymi możliwościami w postaci soczewek kontaktowych lub zabiegu chirurgicznego?

Komfort

Podstawową zaletą okularów jest ich łatwość w zdejmowaniu, zakładaniu oraz ogólna wygoda w noszeniu – wystarczy je tylko założyć na nos, aby całkowicie móc o nich zapomnieć. W końcu nie bez powodu powstał słynny wiersz Tuwima pt. „Gdzie są moje okulary?”. Okulary są najbardziej polecaną metodą korekcji wzroku zwłaszcza wśród dzieci, które mogą mieć problemy z samodzielnym zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych.

Wizerunek - nowoczesna stylizacja

Co prawda wygląd jest kwestią dyskusyjną, jednak w większości przypadków dobrze dobrane okulary mogą znacznie ożywić twarz osoby noszącej i sprawić, że będzie ona wyraźniejsza i ciekawsza w odbiorze. Dobrze dobrane okulary to również możliwość podkreślenia niebanalnej urody, stylu oraz charakteru.

Niska cena

Kolejną z zalet okularów jest ich niska cena w stosunku do soczewek kontaktowych czy zabiegu chirurgicznego. Okulary dają również możliwość niemal natychmiastowej korekcji wzroku bez konieczności zapisywania się na zabieg chirurgiczny, co w przypadku zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem.

Kilka słów o doborze okularów

Dobór okularów, szczególnie tych o mocy korekcyjnej, najlepiej konsultować ze specjalistą (okulistą bądź optometrystą). W procesie pomiaru niezbędny jest pomiar rozstawu źrenic (inaczej pomiar PD z ang. Pupillary Distance), podawany w milimetrach i mierzony przez specjalistę lub własnoręcznie z użyciem lustra oraz linijki. Drugą z podanych metod opisano dokładnie w poradniku Jak zmierzyć rozstaw źrenic PD? na stronie Kodano.pl. Na recepcie okularowej powinny się znaleźć również pomiary mocy sferycznej (w Dioptriach), mocy cylindrycznej i osi cylindra (parametry dla astygmatyzmu). Parametry określa się dla każdego oka osobno w zależności od tego czy mamy do czynienia z okularami do dali lub bliży. Wyjątkiem jest prezbiopia, przy jednoczesnym wyznaczeniu parametrów zarówno do dali jaki i bliży.

Podsumowanie

Okulary są jedną z najlepszych metod korekcji wzroku dzięki swojej uniwersalności i prostocie rozwiązania. Zapewniają nam jednocześnie korekcję wzroku i możliwość zahamowania dalszych negatywnych zmian w naszym podstawowym zmyśle – we wzroku. Ciężko sobie wyobrazić bowiem życie bez możliwości dobrego widzenia!