Prezbiopia - Soczewki progresywne czy okulary?

prezbiopia - soczewki progresywne czy okulary

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia to dolegliwość, która występuje u każdego z nas w pewnym wieku. Pierwsze jej objawy mogą obserwować osoby, które ukończyły 40 rok życia. Wraz z wiekiem soczewka traci swoją elastyczność (akomodację), a proces degradacji trwa aż do 60 roku życia. Ze względu na nią pacjenci mają problem z widzeniem z różnych odległości. Na skutek zmian ograniczona zostaje zdolność widzenia w takim stopniu, w jakim możliwe było, to gdy było się młodszym.

Jak można korygować prezbiopię?

Możliwości korekcji prezbiopii jest kilka. Wśród nich znajduje się korekcja za pomocą:

  • okularów,
  • soczewek kontaktowych,
  • zabiegu - np. laserowa korekcja wzroku,
  • nowoczesne metody korekcji - np. aplikowanie kropli do oczu w postaci kwasu EV06.

Wybór między soczewkami progresywnymi i okularami bifokalnymi

Gdy prezbiopia zostanie zdiagnozowana, można dobrać odpowiednie okulary bifokalne lub soczewki multifokalne lub soczewki monowizyjne. W niektórych przypadkach prezbiopii możliwe jest używanie okularów jedynie do czytania, co ma miejsce głównie w przypadku gdy nie występowała wcześniej żadna wada wzroku lub była to tylko niewielka krótkowzroczność. Taki tryb noszenia znacząco ogranicza dyskomfort. Jeśli wyposażeni w okulary musimy być jednak cały czas, to szybko przekonamy się jak niedoskonała jest to metoda korekcji. W przypadku okularów bifokalnych jesteśmy zmuszenie do patrzenia przez odpowiednie sektory okularów. Co więcej, gdy oddalamy je od narządu wzroku, problem z widzeniem jest znacznie większy. Decydując się na soczewki kontaktowe tego typu efekt uboczny jest bardzo ograniczony.

Zalety soczewek multifokalnych

Podstawową zaletą soczewek multifokalnych jest możliwość korekcji dużej rozpiętości wad (od -10 do +6 dioptrii w przypadku soczewek Dailies Total 1 Multifocal). Osoby cierpiące na astygmatyzm również mogą używać progresywnej korekcji wzroku przy pomocy soczewek torycznych progresywnych. Soczewki multifokalne, dzięki swojej uniwersalności, są jednymi z najczęściej wybieranych przez pacjentów. Chwalą sobie oni również wyraźne widzenie po założeniu soczewek multifokalnych. Multifokalne soczewki progresywne przeznaczone są również dla osób z wrażliwymi oczami, a także dla tych, którzy zmagają się z problemem suchego oka. Są one wyposażone w dodatkowe systemy nawilżające.