Parametry soczewek kontaktowych

parametry soczewek kontaktowych

Wybór soczewek kontaktowych nie jest rzeczą prostą. Właściwości odpowiednie dla naszego oka indywidualnie dobierze lekarz specjalista. Zanim jednak udamy się do optometrysty lub okulisty, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat parametrów soczewek. Do najważniejszych wskaźników, oprócz samej mocy szkieł kontaktowych, należą przepuszczalność tlenu oraz materiał, z którego są wytworzone. Obydwie cechy powinny stwarzać środowisko jak najbardziej obojętne dla naszego oka.

Parametr uwodnienia

Uwodnienie soczewki określa stopień, w jakim zrobiona jest z wody. W soczewkach miękkich zawartość wody oscyluje w granicach 30-74%. Im większe jest uwodnienie, tym mniejszą suchość będziemy odczuwać i soczewka łatwiej będzie poruszać się po gałce ocznej. Tym samym zwiększy się komfort użytkowania. Tego typu szkła polecane są osobom przebywającym w pomieszczeniach suchych i z klimatyzacją.

Wskaźnik Dk/t

Tak zwany wskaźnik Dk/t to nic innego jak określenie materiału, z jakiego powstała soczewka, a dokładniej jego przepuszczalność. Im wyższy wskaźnik Dk/t, tym soczewka cieńsza i więcej tlenu dotrze do naszego oka. Jest to niezwykle ważne, albowiem rogówka nie posiada naczyń krwionośnych i do "życia" potrzebuje tlenu atmosferycznego.

Połączenie wyżej wspomnianych parametrów w dużym stopniu decyduje o komforcie noszenia i sprawi, że soczewka stanie się niewyczuwalna. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty i producenta.

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Coraz częściej zamieniamy okulary na soczewki. Są wygodniejsze, nie parują i można w nich uprawiać sporty. Warto wiedzieć, że parametry soczewek kontaktowych są nieco inne niż parametry okularów. Wynika to z faktu, że nosimy je bezpośrednio na rogówce. W zależności od wady wzroku okuliści dobierają soczewki o mniejszej lub większej mocy w porównaniu z okularami - dokładne informacje o doborze soczewek kontaktowych w Badanie wzroku - kolejne etapy badania w celu dopasowania soczewek. W źródłach internetowych można znaleźć tabele zawierające przelicznik mocy okularów na moc soczewek, jednak ich wynik zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Skutki źle dobranych soczewek kontaktowych

Źle dobrane szkła oprócz zaburzeń widzenia, czy bólów głowy mogą powodować znacznie poważniejsze komplikacje z poważnymi chorobami włącznie. Dlatego tak ważne jest dopasowanie soczewek u specjalisty.

Omawiane powyżej parametry są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania soczewek, jak również bezpieczeństwa ich stosowania. Biorąc pod uwagę nasze zdrowie, ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek poradzić się lekarza okulisty.