Co robić, by soczewki kontaktowe nie szkodziły?

nieszkodliwe soczewki kontaktowe

Soczewki wydają się być idealnym sposobem na korygowanie wad wzroku. Ważne jest jednak zachowanie kilku elementarnych zasad higieny. W przeciwnym razie soczewki mogą generować ból, podrażnienie oczu czy infekcje. Warto mieć na uwadze, że to nie same soczewki są źródłem wspomnianych komplikacji, a jedynie niewłaściwe się z nimi obchodzenie. Jakich zasad należy zatem bezwzględnie przestrzegać, by móc cieszyć się użytkowaniem soczewek bez żadnych komplikacji?


Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych

  • Każda czynność dotycząca soczewek kontaktowych powinna być wykonywana wyłącznie czystymi, dokładnie umytymi rękami. Mowa o zakładaniu, zdejmowaniu i czyszczeniu soczewek.
  • Do przechowywania i czyszczenia soczewek należy używać specjalnie dedykowanych do tego preparatów, z których największą popularnością cieszą się wielofunkcyjne płyny do soczewek kontaktowych.
  • Soczewki powinny być czyszczone przed każdym założeniem i po każdym ich użyciu. Należy również pamiętać o codziennym czyszczeniu pojemniczka na soczewki płynem pielęgnacyjnym oraz przechowywanie soczewek tak, by były całkowicie zanurzone w płynie.
  • Czyszczenie soczewki kontaktowej polega na umieszczeniu jej w środkowej część dłoni wypełnionej specjalnym płynem. Następnie należy pocierać zanurzoną w płynie soczewkę delikatnie palcem wskazującym a następnie spłukać płynem do soczewek kontaktowych.
  • Płyn do nocnego przechowywania soczewek w pojemniczku powinien być codziennie wymieniany. Pojemniczek na soczewki powinien być natomiast raz w miesiącu wymieniany na nowy. W ciągu dnia pozostawić należy czysty pojemniczek otwarty do całkowitego wyschnięcia.
  • Soczewki jednodniowe powinny być przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku, ponadto żadne soczewki kontaktowe nie powinny być stosowane po upływie terminu ważności.

Podsumowanie

Przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli zapobiec zaczerwienieniu i podrażnieniu oczu, ich pieczeniu i łzawieniu oraz infekcjom ocznym.